parseta.pl

Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt „Ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych w dorzeczu Parsęty”, umowa nr FENX.01.05-IW-01.-0031/24

Celem projektu jest ochrona in-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych poprzez odbudowę i ochronę ekosystemów rzecznych, siedlisk wodozależnych oraz zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000 Dorzecze Parsęty PLH320007. Projekt realizowany będzie w partnerstwie projektowym przy współpracy Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty (ZMiGDP - Wnioskodawca) oraz Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. S. Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy (IRŚ-PIB, Podmiot Upoważniony).

Główne zadania w ramach projektu:

  1. Zaprojektowanie i wykonanie sekwencji bystrzy w głównym korycie rzeki Parsęty (łącznie 11 pryzm) na odcinku 65 km.
  2. Zaprojektowanie i renaturyzacja 5,7 km odcinka Parsęty przekształconego działalnością człowieka - przywrócenie biegu Parsęty do naturalnego koryta rzeki przy ujściu Pokrzywnicy.
  3. Nadzór inwestorski.
  4. Wzmocnienie populacji łososia atlantyckiego (1106 Salmo salar) poprzez zarybienia wylęgiem w 100% pochodzącym z łososi odłowionych z Parsęty.
  5. Ochrona siedlisk. Zadaniem strażników będzie zwalczanie kłusownictwa, zmniejszanie presji ze strony wędkarstwa i turystyki oraz wykrywanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych – nielegalne zrzuty zanieczyszczeń, zrzuty z pól, obecność inwazyjnych gatunków flory i fauny itp.
  6. Określenie wielkości produkcji naturalnej łososia atlantyckiego w Parsęcie na podstawie połowów smoltów. W ramach zadania zakupiona zostanie pułapka rotacyjna do połowu smoltów łososia, która zostanie zamontowana na wysokości Karlina poniżej progu.
  7. Badanie śmiertelności oraz tempa spływania smoltów do morza z wykorzystaniem telemetrii akustycznej.
  8. Monitoring ichtiofauny i zagęszczenia narybku ryb łososiowatych na odcinkach podlegających renaturyzacji i konstrukcji bystrzy.
  9. Analiza genetyczna smoltów odłowionych w pułapce rotacyjnej. Zadanie będzie polegać na analizie zmienności genetycznej pośród osobników, które zdecydowały się na smoltyfikację i spłynęły do morza.
  10. Informacja i promocja projektu (ZMiGDP przy współpracy IRŚ-PIB).

W ramach zadania zaplanowane zostały działania edukacyjno-promocyjne takie jak:

  • warsztaty edukacyjne
  • tablice informacyjne, edukacyjne
  • spot promujący projekt
  • wykonanie profesjonalnych zdjęć
  • cykl 3 Eko-pikników.

Grupą docelową projektu będzie ogół społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnych, które będą odbiorcami i beneficjentami lokalnych działań promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych, a w szczególności:

  • mieszkańcy i turyści, którzy zyskają częściowo zrenaturyzowaną rzekę,
  • dzieci i młodzież przedszkolna i szkolna, którzy dzięki realizacji pakietu działań edukacyjno-promocyjnych będą mieli możliwość poznać bogactwo bioróżnorodności dorzecza rzeki Parsęty,
  • rolnicy, którzy przekonają się, że możliwe jest harmonijne współżycie z Naturą 2000, a działania podejmowane na rzecz tworzenia i ochrony obszarów nie blokują rozwoju, ale są warunkiem jego trwałości
  • przedstawiciele wnioskodawcy i partnera projektu, którzy będą mogli efektywnie spożytkować doświadczenia z realizacji dotychczasowych projektów, w szczególności związanych z ochroną gatunkową i ochroną siedlisk objętych siecią Natura 2000.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu : 9 202 534,22 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 7 822 154,08 zł